top of page

Licencja Pilota Turystycznego PPL(A)

Projekt bez tytułu-4.png
zonda.jpg
Licencja Pilota Samolotowego Turystycznego PPL(A) – jak zostać pilotem samolotu?
Samoloty to Twoja pasja i marzysz by spróbować swoich sił w lotnictwie? Zastanawiasz się jak zostać pilotem samolotu turystycznego? Licencja PPL(A) to Twój pierwszy krok w karierze lotniczej. Licencja PPL(A) uprawni Cię do wykonywania lotów w celach niezarobkowych na samolotach jednosilnikowych tłokowych o maksymalnej masie startowej nieprzekraczającej 5700 kg. Spełnij swoje marzenia o lataniu samolotem już teraz!

Wszystkie szkolenia prowadzone są przez certyfikowanym ośrodkiem szkolenia lotniczego ZONDA.aero
Możliwość odbycia szkolenia praktycznego
Olsztyn
(Lotnisko Gryźliny)
Bydgoszcz
(Port Lotniczy im. I. J. Paderewskiego)
Wykonuj loty w przestrzeni międzynarodowej
Zdobywaj kolejne licencje i uprawnienia
Docieraj tam gdzie chcesz jeszcze szybciej
wewnątrz samolotu
Jakie są wymagania wstępne do rozpoczęcia szkolenia PPL(A)?
  • minimalny wiek w momencie rozpoczęcia szkolenia to 16 lat,

  • minimalny wiek w momencie ubiegania się o wydanie licencji PPL(A) to 17 lat,

  • orzeczenie lotniczo-lekarskie Part-MED co najmniej klasy 2.

Jak wygląda przebieg szkolenia PPL(A)?

Szkolenie składa się części teoretycznej i praktycznej.

Program szkolenia teoretycznego jest prowadzony zgodnie z europejskimi standardami i przepisami FCL. Szkolenie teoretyczne PPL(A) prowadzone jest w języku polskim lub angielskim i odbywa się na podstawie programu zaakceptowanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zgodnie z posiadanym przez ATO Zonda.Aero certyfikatem. Nasz autorski kurs teoretyczny na pilota samolotowego turystycznego PPL(A) oparty jest na e-learningu mówionym, który z powodzeniem można realizować na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu nasza platforma szkoleniowa jest dla Was dostępna o każdej porze.

Okres samokształcenia zakłada 100 godzin zajęć teoretycznych. Po ukończeniu wszystkich modułów na platformie następuje drugi etap teorii, jakim są zajęcia z instruktorami w formie wykładów. Stanowią one 17 godzin zajęć w grupie i odbywają się podczas weekendowych zajęć. Zajęcia te prowadzone są online poprzez platformę MS Teams.

Szkolenie teoretyczne kończy się egzaminem wewnętrznym i wydaniem certyfikatu, który umożliwia rozpoczęcie szkolenia praktycznego. Certyfikat ten uznawany jest we wszystkich krajach należących do EASA. Należy pamiętać, że do wykonania lotu samodzielnego konieczne jest okazanie orzeczenia wykonanych Badań Lotniczo-Lekarskich, minimum 2 klasy zgodnie z wymogami FCL.

Lista lekarzy orzeczników uprawnionych do wykonywania badań lotniczo-lekarskich i wydawania orzeczeń w zakresie wymagań zdrowotnych:
https://www.ulc.gov.pl/pl/personel-lotniczy/medycyna-lotnicza/lekarze-orzecznicy

Szkolenie teoretyczne PPL(A) składa się z następujących przedmiotów:

  • prawo lotnicze,

  • człowiek – możliwości i ograniczenia,

  • łączność,

  • meteorologia,

  • zasady lotu,

  • procedury operacyjne,

  • wykonanie i planowanie lotu,

  • ogólna wiedza o samolocie oraz nawigacja.

Część praktyczna:

Po pomyślnie zakończonych zajęciach teoretycznych, możemy przejść do upragnionej części praktycznej.
Część praktyczna jest realizowana w oparciu o program szkolenia, który zawiera minimum 45 godzin szkolenia w powietrzu, zgodnie z przepisami PART-FCL. Podchodzisz do szkolenia składającego się z trzech etapów, które są podzielone na zadania.

Szkolenie praktyczne odbywa się na samolocie Tecanam P2008JC

Na jakie elementy podzielone jest szkolenie?

Ćwiczenie A 
Pierwszym zadaniem jest nauka podstawowego pilotażu w strefie. Omawiane jest postępowanie w sytuacjach awaryjnych na ziemi. Zaznajamiasz się również z elementami instalacji samolotu. Na tym etapie prowadzona jest nauka poprawnego kołowania. Analizowane są podejścia na różnych wychyleniach klap. Zwraca się uwagę na poprawę błędów przy starcie i podejściu do lądowania. Jest również przekazana wiedza z zakresu unikania korkociągu – jak poprawnie wyprowadzić samolot z wczesnej fazy korkociągu, spirali oraz innych niebezpiecznych położeń samolotu. Na tym etapie uczysz się podejmowania akcji w przypadku braku mocy silnika oraz podjęcia działań w innych sytuacjach awaryjnych. Przed podejściem do lotu samodzielnego, odbywają się loty doskonalające po kręgu nadlotniskowym. Kandydat odbywa również loty po kręgu i manewry do lądowania na wysokości 500ft.

Ćwiczenie B
Na tym etapie szkolenia zaznajamiasz się z podstawowymi narzędziami technicznymi, które służą do lotu według wskazań przyrządów. Podczas wykonywania ćwiczeń z zakresu B odbywa się również lot, który przeprowadza się bazując na narzędziach kontrolnych.

Ćwiczenie C
Nawigacja to najważniejszy element szkolenia i również najciekawszy – odbywasz loty poza strefą lotniska, w celu opanowania nawigacji i orientacji wzrokowej podczas lotu. Na tym etapie odbywają się również loty samodzielne po trasach. Zwraca się również uwagę na lot radionawigacyjny. Podczas szkolenia uczestnik musi zaliczyć lot na odległość co najmniej 270 km (150 mil morskich), podczas którego należy wykonać lądowania z pełnym zatrzymaniem na 2 lotniskach innych niż lotnisko odlotu.

 

Po zakończonym szkoleniu odbywa się egzamin praktyczny, który ma miejsce w naszym ośrodku szkoleniowym z desygnowanym wcześniej egzaminatorem.
Zapewniamy profesjonalne przygotowanie od podstaw – na każdym kroku kursu teoretycznego jak i szkolenia praktycznego, do Twojej dyspozycji będą doświadczeni instruktorzy gotowi odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Co jeszcze muszę wiedzieć o licencji PPL(A)?
  • szkolenie do licencji PPL(A) objęte jest stawką VAT 23%. W momencie szkolenia do licencji CPL(A), szkolenie zostaje zwolnione ze stawki podatku,

  • opłaty za egzamin teoretyczny i praktyczny LKE muszą być dokonane zgodnie z tabelą opłat na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Korzyści płynące z uzyskania licencji pilota samolotowego turystycznego PPL(A):
  • Wykonywanie lotów dziennych przy użyciu samolotów jednosilnikowych tłokowych o maksymalnej masie startowej 5700 kg.

  • Możliwość wykonywania lotów dziennych w przestrzeni międzynarodowej pod warunkiem posiadania odpowiedniego wpisu o znajomości języka angielskiego na poziomie ICAO 4 (International Civil Aviation Organization).

  • Możliwość dalszego rozwoju i zdobywania kolejnych licencji rozszerzających kompetencje i upoważnienia pilota, takie jak:

    • ​loty w samolotach wielosilnikowych – Multi Engine Piston (Land)
    • uprawnienia instruktorskie – Flight Instructor (Aeroplane)

    • uprawnia pilota do wykonywania lotów nocnych  – Night Visual Flight Rules

    • brak ograniczeń maksymalnej liczby miejsc w samolocie

    • licencja PPL(A) uznawana jest również po za granicami Unii Europejskiej

Ile kosztuje szkolenie do licencji pilota turystycznego PPL(A)?
Na całkowity koszt szkolenia na pilota samolotowego turystycznego PPL(A) składa się koszt szkolenia teoretycznego oraz praktycznego. Kurs teoretyczny to koszt 1900 PLN brutto, a kurs praktyczny to cena 28 350 PLN netto, jeśli uczestnik zamierza szkolić się do licencji CPL(A).
bottom of page